Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka

Jednym z najważniejszych filarów systemu filozoficznego nierzadko określanego także systemem wierzeń jakim jest buddyzm, okazuje się między innymi Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka. Biorąc pod uwagę inne określenia odnoszące się do tego terminu religijnego, warto także wspomnieć o terminach Ośmioaspektowa oraz Ośmioraka. W zakresie tej ścieżki warto wiedzieć, że jest to szereg praktyk, jakie buddystom się zaleca a nawet których obowiązkowo powinni przestrzegać, jeżeli chcą iść śladami Siddhartha Gautamy.
Poprzez wyznawanie maksymalnie jak jesteśmy w stanie „przykazań” narzuconych przez tytułową Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżkę, mamy sposobność zapracowania sobie na zupełny brak cierpienia duchowego, a co za tym idzie osiągnięcia stanu idealnego, przez co rozumie się stan całkowitego braku smutku i lamentu, a więc z samsary do nirwany. Wystarczy zdaniem Siddhartha Gautamy, aby kierować się w życiu wyszczególnionymi przez niego i po dziś dzień kształtowanymi ośmioma regułami etycznego funkcjonowania. Jest to droga do wkroczenia na ścieżkę ostatecznego przejścia z samsary do nirwany.

Z czego zatem wynika ten swoisty ośmiostopniowy dekalog?
Ośmioraka czy jak kto woli Szlachetna Ośmioaspektowa Ścieżka bazuje na Czwartej Szlachetnej Prawdzie będącej jedną z kilku najważniejszych zasad buddyzmu jako religii i systemu wierzeń w ogóle. Ponadto Ośmioraka jest też następstwem Prawdy o Ścieżce mającej prowadzić do ustania cierpienia. Wszystko to natomiast można w wielkim skrócie mówiąc uzyskać, kiedy skupiamy się na samodoskonaleniu, a co za tym idzie na co dzień kierujemy się skupieniem oraz cnotą i poszerzaniu swej wiedzy.
Autor artykułu: