Buddyzm – najważniejsze wymiary

Pamiętajmy, że buddyzm nie stanowi systemu wierzeń, ale jest swoistym kodeksem moralnego postępowania odnoszącym się przede wszystkim do analiz i rozważań a także wzorów postępowania jakie odnoszą się przede wszystkim do naszego codziennego funkcjonowania i opracowane zostały, a w zasadzie wypracowane przez Siddhartha Gautamę. To on uchodzi za założyciela tego systemu wierzeń i nie ma najmniejszych wątpliwości, https://goliard.pl/ że nigdy w życiu Budda nie nazwał się Bogiem, a w wolnym tłumaczeniu jego imię – w zasadzie określenie, czyli właśnie termin Budda – wiąże się z pojęciem „oświecony”.
Buddyzm stanowi system religijny tylko na pierwszy rzut oka, dla kompletnie niewtajemniczonych w ten rodzaj wierzeń. Warto jednakże wspomnieć, że buddyzm ma wiele rozmaitych wymiarów.

Ilu ekspertów badających ten system filozoficzny, tylu również i zwolenników kształtowania kompletnie innych hierarchii i wymiarów. Warto wspomnieć jednakże o siedmiu najważniejszych i głównych wymiarach do jakich zalicza się miedzy innymi wymiar obrzędowo-rytualny. Oparty jest on na rytuałach na przykład comiesięcznym recytowaniu Zbioru Reguł Zakonnych, do tego dochodzi symboliczne palenie kadzidełek, czy też składanie wieńców i kwiatów, pokłonów, golenie głowy zanim wstąpi się do zakonu.
Nieco inaczej prezentuje się buddyzm od strony wymiaru doświadczeniowego i emocjonalnego, który często łączony jest w jeden typ wymiaru tejże religii. W tym zakresie warto wyszczególnić istotę samodoskonalenia, medytację, wartości i uczucia jakie wiążą się z jednostką, która wyznaje zasady Siddharthy Gautamy.
Autor artykułu: