Buddyzm – nie religia a filozofia

Religia buddyjska okazuje się często określana mianem filozofii aniżeli systemu wierzeń. Wszystko za sprawą Buddy, który nazywał się naprawdę Siddhartha Gautame i który uważany jest na całym świecie za filozofa i mędrca, a nie Boga. Czym charakteryzuje się buddyzm?
Zacznijmy od tego, że pojęcie buddyzm nie jest formalnym nazewnictwem stosowany do tego systemu wiary. Kierując się językiem sanskrytu, jest to Buddha Dharma, albo Buddha Sasana, czyli w dosłowny tłumaczeniu Nauka Przebudzonego. Co do cech szczególnych, buddyzm stanowi monoteistyczną filozofie religijną, a jej wiodącą postacią – a zarazem założycielem- okazuje się wspomniany Siddhartha Gautama. Warto wspomnieć, że żył on mięcy 560 rokiem przed naszą erą a 480 rokiem przed naszą erą. Ponadto był on synem księcia i wywodził się z rodu Sakyow. Jego ojciec posiadał olbrzymi majątek, który Siddhartha odziedziczył.

Był on w konsekwencji właścicielem jednego z ówczesnych dość znaczących państw-miast. Warto wspomnieć, że wywodził się on z Indii. Ogólnie system buddystyczny rozumie się jako religię dharmiczną, ale też jest ona uznawana za wiarę nieteistyczną.
Słowo buddyzm, pod kątem etymologicznym, pojawiło się dość niedawno, dużo szybciej wykształciła się sama wiara. Powód? W odniesieniu do buddyzmu, obowiązywało pojęcie dharma, sasana ale też połączenie dwóch pojęć, to jest buddhasasana. Najważniejszą zasadą buddyzmu jest zasada Czterech Szlachetnych Prawd, która opracowana została na podstawie refleksji i analiz Siddharthy Gautamy.
Autor artykułu: