Symbole buddyzmu

Do podstawowych symboli systemu filozoficznego zwanego buddyzmem zalicza się przede wszystkim flagę buddyjska, która jest powszechnie znana i równie chętnie użytkowana. Jest to dzieło autorstwa Colombo Committee.
W skład grupy projektującej zalicza się jako pełniącego funkcję przewodniczącego Hikkaduwe Sri Sumangala Thera. Pozostali członkowie to William de Abrew, Andiris Perera Dharmagunawardhana, Don Carolis Hewavitharana czy Migettuwatte Gunananda Thera. Wszyscy byli ze sobą w jakiś sposób powiązani, niektórzy konotacjami rodzinnymi. W oparciu o ich prace, pojawiła się pierwsza koncepcja flagi buddyjskiej, jaka ujrzała światło dzienne w dniu dokładnie 17 kwietnia 1885 roku. Takie informacje uznano za oficjalne i tego formalnie trzyma się Sarasavi Sandaresa – znana gazeta. Jeżeli chodzi natomiast o to, kiedy flagę zaczęto użytkować, prezentując ją zarazem powszechnie, to miało to miejsce zaledwie miesiąc po tym, jak projekt został ostatecznie wykonany.

Warto także wspomnieć, że zdecydowano – w niedługo późniejszym czasie- żeby przedstawić flagę w rozmiarach, które byłyby zgodne z rozmiarówką flagi narodowej. W przypadku konkretnej kolorystyki, to flaga buddyjska rzuca się zdecydowanie w oczy, ponieważ bazuje na charakterystycznym projekcie pasów, które przedstawiają, a w zasadzie nawiązują do aury, rasmi mala. Jest to zbiór pasów promieniujących z Buddy. Wszystko to przedstawiać ma moment oświecenia i przebudzenia Siddhartha Gautamy. Nieprzypadkowe są natomiast części poziome, które mają mówić o tym, że w buddyzmie jednoczą się ze sobą wszystkie rasy ludzkie bez wyjątku.
Autor artykułu: